Príhovor predsedu KST

Priatelia, stretneme sa v Košiciach. Východ. Tajomný, velebený i zatracovaný. Je to križovatka ciest, kultúr, náboženstiev. Košice boli Európskym hlavným mestom kultúry a Európskym mestom športu. Pravú hodnotu regiónu ale dávajú ľudia. Tu žijú tí temperamentnejší, impulzívnejší, hrdí na svoje rodisko. Našli sme tu aj organizátorov nášho zrazu. Nemali to ľahké. Prekonali všetky prekážky a pre nás pripravili miesto, kde sa môžeme stretnúť s priateľmi, s ľuďmi, ktorí majú podobné záľuby ako my. Odmeňme ich námahu porozumením, dobrou náladou.

Albert Einstein povedal: „Hodnota človeka nie je o tom, čo urobil pre seba, ale pre iných”. Organizátori majú pre nás veľkú hodnotu.

Peter Dragúň, predseda KST

Príhovor župana Košického samosprávneho kraja

Milí turisti,

vitajte na 66. letnom zraze Klubu slovenských turistov a na 50. stretnutí Turistických oddielov mládeže. Vitajte v Košickom kraji!

Český esejista a novinár Gabriel Laub kedysi povedal: „Človek by mal byť po celý život turistom – aby videl zo sveta iba to, čo stojí za videnie.

Som presvedčený, že náš kraj vám počas tohtoročného zrazu ponúkne výhľady, ktoré rozhodne za videnie stoja. Spoznať budete môcť nielen Košice a okolie ale aj ďalšie regióny. Turistická trasa po Ceste hrdinov SNP, turistika cez Zádielsku dolinu, cyklovýlet po Veľkom Ružínskom okruhu aj výlet do Medzeva Vás prevedú krásami nášho kraja. Osobne odporúčam výlet do Jasova, kde sme pred pár dňami otvorili zrekonštruované turistické centrum. Vďaka novému turistickému sprievodcovi v šiestich jazykoch sa o krásach tohto regiónu dozvedia viac už aj turisti zo zahraničia.

Oceňujem snahu Klubu slovenských turistov propagovať známe aj menej známe turistické trasy, zlepšovať kvalitu informácií o turistických ponukách a realizovať takéto turistické aktivity pre širokú verejnosť. Zvlášť neoceniteľnou je Vaša práca obnovovať existujúce turistické chodníky, vyznačovanie turistických trás a čistenie ich okolia. Želám si, aby takýchto dobrovoľníkov, nielen v našom kraji, pribúdalo.

Milí turisti. Ponuka počas nasledujúcich dní je bohatá. Môžete si zvoliť náročnejšie chodníčky pre skúsených i menej namáhavé trasy, vhodné pre deti a kondične menej zdatných. Verím, že si z bohatej ponuky vyberiete miesta, ktoré Vám učarujú, zažijete turistické dobrodružstvá a zabudnete na povinnosti bežných dní. Ak nestihnete prejsť, čo ste si naplánovali, radi Vás v našom kraji privítame opäť. A možno sa na turistickom chodníku stretneme.

Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja

Príhovor primátora mesta Košice

príhovor sa pripravuje

Príhovor predsedníčky Organizačného štábu

Milí turistickí priatelia,

konečne nastal ten správny čas, do Košíc sa pozrieť zas…..

Uplynulo už 20 rokov odvtedy, čo sa konal v Košiciach celoslovenský zimný zraz turistov a 46 rokov od jubilejného 20. celoslovenského letného zrazu na lúkach pod Šivcom. Znova máme možnosť srdečne privítať turistov zo všetkých kútov Slovenska na 66. celoslovenskom zraze Klubu slovenských turistov a 50. stretnutí Turistických oddielov mládeže. Košice sú druhým najväčším mestom Slovenska a metropolou východu. Je to krásne mesto s bohatou kultúrou, históriou a pamiatkami. Košice obklopujú z troch strán Volovské vrchy a Čierna hora. Či už sa vyberiete na Kojšovskú hoľu, Šivec, do vzdialenejšej Zádielskej doliny, či na rozhľadňu na Miliči alebo sa potúlate len po najbližšom okolí Košíc – na Bankove, Alpinke alebo Hradovej, všade Vás očakáva nekonečné čaro majestátnych a upokojujúcich bukových lesov, lúky, výhľady, pohodlné lesné chodníčky a spev vtákov. Príďte pookriať a načerpať energiu do Košíc a okolia.

Renáta Michnová, predsedníčka Organizačného štábu